VARİS-KILCAL DAMAR TEDAVİSİ


Varisler neden oluşuyor?
Toplardamar sisteminde ortaya çıkabilen yetmezliğe bağlı olarak, kan dolaşımının yavaşlaması, yüzeysel kan damarlarının genişleyip deforme olması sonucunda kılcal damar ve varisler oluşabilir.Uzun süre ayakta durmak, genetik faktör, hamilelik ve hormonal nedenler varis oluşumunu tetikleyen en önemli etkenlerdir.Özellikle hareketsiz ve sürekli oturarak çalışmayı gerektiren çalışma koşulları, çalışan kadınların büyük bir bölümünü varis hastalığı açısından riskli gruba sokmaktadır. Hamilelik ve şişmanlık da varis hastalığına olan yatkınlığı artırmaktadır. Ayrıca doğurganlık çağındaki kadınların kullandığı doğum kontrol hapları ve menopoz sonrası kadınların kullandığı hormon tedavileri de hastalığın gelişimine yatkınlık oluşturan diğer faktörler arasından sayılabilir.Bacak varisleri en sık karşılaşılan damar problemidir. Yetişkin nüfusun %15 - 20 sini etkiler. Kadınlarda erkeklere oranla 2- 4 kat daha fazla görülür. Ailesel geçiş oranı %50 den fazladır. 20 - 70 yaş arası kadınların %55’ i varislerden şikayetçidir.Hafif derecelerdeki damar yetmezliği bile rahatsız edicidir ve kozmetik olarak kötü görünüme sebep olur.

Varis nedeni nasıl tespit edilir?

Varis ve genişlemiş kılcal damar problemi olanların ana nedenini tespit etmek için pek çok yöntem vardır. Başlıca fiziksel muayene ve doppler ultrasonografi yapılır.

Varisli damarların tedavi yöntemleri nelerdir?

Cerrahi yöntemlerSkleroterapiLazerTedavi yöntemleri varis ve kılcal damar yaygınlığı, damarların genişlik derecesi, damarların kapakçık yetmezlik derecesine göre değişir.Damar ve kapak yetmezliğinde, geniş damarlarda cerrahi yöntemler ve skleroterapi yöntemi uygulanabilir. Kılcal damar genişlemelerinde ise yine skleroterapi ve lazer yöntemi uygulanabilir. Kılcal damar tedavisinde bu iki yöntem bir arada uygulanabilir veya her biri tek başına kullanılabilir. Skleroterapi ile kılcal damarları besleyen damarın tedavisini izleyerek daha küçük boyutlu kılcal damarlara lazer uygulanmaktadır. Bunun nedeni skleroterapide iğnenin çok küçük damarların içine girmesindeki güçlük ve cilt üstünden uygulanan lazerlerin küçük boyutlu damarlara daha etkili ve pratik olmasıdır.Çok ince damarlarda ise lazer yöntemi tercih edilmektedir.
Lazer tedavileri ve skleroterapi, klinik ortamında uygulanan 15- 30 dakika süren girişimlerdir, anestezi gerekmez. İşe dönüş lazer sonrasında hemen mümkündür.

Skleroterapi nedir?

Skleroterapide, ince bir iğne yardımıyla kılcal damarın içine ilaç enjekte edilerek damarın kapanması sağlanır. Lazer tedavisinde ise, kılcal damarın üstüne cilt dışından lazer ışını uygulanır.Lazer varisleri nasıl ortadan kaldırıyor?Varisli damar içinde bulunan oksihemoglobin maddesi tarafından emilen lazer ışığı enerjisi, ısıya dönüşerek, damarın kapanıp kaybolmasını sağlar.

Kimler varis lazer tedavisine uygundur?

Kadın, erkek ve hatta çocuklarda lazerle tedavi mümkündür. Hem koyu tenli ve hem açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir.

Hangi bölgedeki ve kalınlıktaki varisler yok edilebilir?

Lazer tedavisi bacak damarlarında özellikle ince kılcal damar tipindeki mavi ve kırmızı renkli damarlarda başarıyla uygulanır. Ayrıca yüzde yanak ve burun kenarındaki damar çatlamalarında ve gövdedeki kırmızı renkli benlerde de kullanılabilir. Vücudun her bölgesindeki 4 mm. kalınlığa kadar olan kılcal damar varisleri, bölümümüzdeki Nd-yag lazer sistemiyle etkin bir şekilde ve tamamen yok edilebiliyor.

Lazer varis tedavileri ne kadar sürüyor?

Tedavi uygulama süresi 15 ile 30 dakika arasında değişir. Seans sayısı problemin yaygınlığı, derinliği ve genişliğine göre değişse de genellikle 1, nadiren de 2 seansta yeterli oluyor. Bununla beraber tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir. İşe dönüş lazer sonrasında hemen, skleroterapi sonrasında 3 gün içinde olanaklıdır. Ağır egzersizlere başlama lazer sonrasında hemen, skleroterapi sonrasında genellikle 2- 4 hafta içinde gerçekleşir.

Uygulama ağrılı oluyor mu?

Uygulama sırasında düşük acı hissedildiği için istenirse bir krem yardımıyla lokal anestezi ya da jel-soğutma uygulanabilir. Genel anasteziye gerek duyulmaz.Yan etkiler nelerdir ve tedavi sonrasında normal hayata geri dönülebilir mi?Bu tedavinin en güzel tarafı günlük aktivitelerinize hemen dönebilmenizdir. Ağrı şikayeti çok azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. Onun için kış ayları tedavi için en güzel zamandır.

Yok olan varis tekrar oluşur mu?

Bu durum çok nadirdir.

SAĞLIKLI BİR DAMAR SİSTEMİ İÇİN ÖNERİLER;

• Bol su için
• Yürüyüş yapın
• Dinlenirken ayaklarınızı yüksekte tutmaya çalışın
• Çok uzun bir süre hareketsiz bir şekilde oturmayın
• Otururken kan dolaşımını hareketlendirmek için bacak hareketleri yapın
• Bacak bacak üstüne atmayın
• Ağır kaldırmayın
• Uzun süreli araba kullanmayın
• Yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmeyin
• Aşırı sıcak suyla banyo yapmayın
• Yiyeceklerinizde fazla tuz kullanmayın
• Çok dar giysiler giymeyin

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.