MEDİKAL CİLT BAKIMLARI

Cilt bakımları, cilt kalitesini korumak ve düzeltmek amacıyla uygulanır. Ergenlik çağından itibaren iyi bir temizleme alışkanlığı kazandırılarak, ayda bir kez cilt bakımı yaptırılması önerilmektedir.

Profesyonel bir bakımla cildin uzun süre tazeliğinin ve sağlığının korunması mümkündür. Önemli olan nokta, uzman estetiysen ve doktor tarafından doğru bir cilt analizi yapılması, bakımda kullanılan ürünlerin ve işlemlerin cildin özelliklerine uygun olmasıdır.

Merkezimizde Sağlık bakanlığı onaylı, profesyonel kabin ve ev bakım ürünleri kullanılmaktadır. Güvenle kullanılan dermatolojik ürünlerdir.

Yapılan Bakımlar
  • Temel Cilt (arındırıcı) - Lifting Bakımı
  • Akneye karşı bakım - Lekelere karşı bakım (AHA)
  • Corperose bakımı - Göz çevresi
  • Nem dengeleyici bakım (alerjik ciltler için)
Cildin yapısı

Cildimiz birçok tabakadan oluşmakla beraber kısacası ana üç katmanda inceleyebiliriz:

Dış tabaka (Epidermis):Cilt hücreleri, pigment ve proteinleri içerir.

Orta tabaka (Dermis):Kan damarlarını, bazı kıl foliküllerini, yağ bezlerini ve sinirleri içerir. Epidermisin beslenmesini sağlar.

İç tabaka (Subkutanöz tabaka):Bazı kıl foliküllerini, ter bezlerini, kan damarlarını ve yağ dokuyu içerir. Her tabaka cildin esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin liflerinden oluşmuş bağ doku ile desteklenmektedir.
Cilde destek olan tedaviler cildin bu katmanlarına göre farklı faydalar sağlamaktadır. Örneğin kimyasal peeling epidermis üzerinde etkili olurken, lazer rejuvenasyon işlemiyle dermis tabakası hedeflenmektedir.

Cilt tipi nasıl belirleniyor?

Merkezimizde bakıma başlamadan önce cilt analizi yapılır ve böylece yağ, nem ve elastikiyet oranı göz önünde bulundurularak cildin yağlı, kuru, normal olgun ya da hassas olduğuna karar verildikten sonra, cildinize uygun programlar düzenlenir.


Cilt bakımı neden gereklidir?

Cildimiz UV ışınları, makyaj, serbest radikaller, sigara, stres, yanlış beslenme gibi nedenlerden dolayı zamanla dengesini kaybeder. Sadece estetik değil, sağlık açısından da cildimizin temizlik ve bakımına özen göstermek yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon gibi problemlerin önlenmesi bakımından çok faydalıdır. Cilt bakımı cildin asitlik derecesini düzenlemek, gözeneklerin temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlamakta en önemli unsurdur.


Kimler cilt bakımı yaptırmalıdır?

20 yaşından sonra cildinde hiçbir problem olmayanların dahi ayda bir kez cilt bakımı yaptırması öneriliyor. Akne, sivilce tedavisi, hücre onarımı, nem oranının düzenlenmesi, ince çizgilerin azaltılması için uygulanıyor.

Cilt bakımı için hangi yöntemler kullanılıyor?

Kişinin günlük aktivitesini engellemeyecek gözeneklerin temizlenmesini sağlayan kimyasal peeling ve cildi besleyen oksijen terapinin yanı sıra, cilt tipi ve ihtiyacına göre serum, masaj ve akneyle sivilceleri kurutmak için maskeler uygulanıyor.


Hangi sıklıkta cilt bakımı yapılmalıdır?

Problemsiz ciltlerde ayda bir kez, ergenlik çağındaki sivilce problemleri için 20- 30 günde bir cilt bakımı yaptırmak yeterli oluyor.


Hangi ürünler kullanılıyor?

Sağlık bakanlığı onaylı, nanoteknolojik profesyonel kabin ve ev bakım ürünleri bulunan Dr. RİMPLER formülasyonları kullanılıyor.


Cilde yönelik başka hangi uygulamalar var?

Son teknoloji ürünü CYNOSURE Nd: Yag Lazer’le cilt gençleştirme ve ince – orta kırışıklık tedavisinin yanı sıra oksijen terapi, mezoterapi de kullanılan yöntemler arasındadır.


Cilt sağlığı ve bakımı için genel öneriler

* Sigara ve içki içmeyin: İkisi de vücudunuzu zehirler ve geriye pörsümüş sarkık bir cilt bırakır. Sigara ayrıca ağız kenarındaki çizgilerin derinleşmesini hızlandırır.

* Uykunuza dikkat edin: Eğer yeterli derecede uyuyamıyorsanız, egzersiz yapın ve yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Uykusuzluğun yol açtığı çizgileri kapatmak için hafif bir nemlendirici sürün.

* Çok sıcak suyla yıkanmayın: Yıkanırken suyun kaynar derecede sıcak olmaması için önlem alın. Aşırı sıcak, cildi kurutur ve dokuları zedeler.

* Sağlıksız beslenmeyin: Sağlıksız besleniyorsanız deriyi koruyucu yaşamsal maddeleri alamıyorsunuz demektir. Ayrıca güneşin kavurucu ışınlarından uzak durmaya çalışın.

* Makyajınızı temizleyin: Gözenekleri tıkayarak toksinlerin cilt yüzeyine çıkıp atılmasını önler. Göz makyajı silinmediği takdirde bir göz iltihabına neden olabilir.

* Sivilcelerle oynamayın: Sivilce, deri dokularına zarar verir. Ayrıca enfeksiyonun çevreye yayılmasına neden olarak sorunu büyütür. Enfeksiyonlu bölgeye antiseptik krem sürün.

* Cildinize nazik davranın: Yüzünüzdeki ölü deriyi temizlemek için satılan bazı toz ya da kremler deriniz için fazla kaba gelebilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun yüzünüze daima nazik davranın.

* Cilt tipine uygun ürünleri seçin.

* Çevreden biriken kirlerin, ter yağ gibi kişisel salgılarımızın ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi önemlidir.

* En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi önemlidir. Genel kural olarak vücuttaki nemi hapsetmesi açısından nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması gerekir.

* UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu kullanın.

* Normal cildin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.


Cilt sağlığı ve bakımı için cilt tipine göre öneriler

Normal Cilt:
* Temiz ve yumuşak görülüyorsa,
* Cildin dokusu ve rengi her yerde aynıysa,
* Kızarıklık yoksa ya da çok azsa, yağlanma ve kuruma görülmüyorsa,
* Güneşe hassasiyeti yoksa normal cilde sahipsiniz demektir. Nadir görülen bir cilt tipidir.

Karma Cilt:
Kozmetik olarak T bölgesi olarak bilinen yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir.

Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri, yağ dengesini sağlarken aynı zamanda cildin nem ihtiyacını karşılar. Yağ içermeyen güneşten koruyucular kullanabilirsiniz.

Kuru Cilt:
* T –zone denilen alın, burun ve çevresi kuru ise,
* Cildiniz soluk, gergin, donuk ise ve özellikle çenede pullanma oluyorsa,
* Ciltteki porlar ince ve küçük ise,
* Göz ve dudak çevresinde ve alında erken kırışıklıklarınız oluşmuş ise,
* Lekelenme nadir bir problem ise,
* Güneş ve soğuğa aşırı hassas ise, kuru cilde sahipsiniz demektir. Her yaşta görülebilmekle beraber en çok 30 yaş üstü kadınlarda rastlanılmaktadır.

Kuru ciltlerde kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir. Hassas yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin, hiyalironik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir ürün yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.

Yağlı Cilt:
* Özellikle T- zone bölgesi yağlı ise,
* Burun, çene ve yanaklarda porlar geniş ise,
* Cildiniz yumuşak ve elastik ise,
* Akne ve lekelenmeye eğilimli ise, yağlı cilde sahipsiniz demektir.

Yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklinde temizleyicileri tercih edin. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durun. Losyon şeklinde suyu çekip tutan (humectane) maddeler içeren nemlendiricileri tercih edin. Ergenlik çağındaki gençlerde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir.
Yağ içermeyen (oil-free) güneşten koruyucuları kullanın.
Cildinize fazla parlak diyerek, yağı kurutmak için sert sabun, alkol, fırça, kese kullanmayın. Cilt temizliğini günde 2- 3 kezden fazla yapmayın.

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.