BİOKAVİTASYON

Ultrasound cihazlarında 3 tür etki vardır. Termal, mekanik ve kavitasyon etkisi. Bunlar ultrason sistemlerinde eşdeğer miktarda etki gösterirken kavitasyon cihazlarında mekanik ve termal etki minimize edilmiş, kavitasyon etkiside maksimuma çıkartılmıştır. Kavitasyon, adipose hücreleri arasındaki intersitial sıvıda mikro hava kabarcıkları yaratır ve bu kabarcıkların yarattığı basınç ile hücre membranlarını parçalamayı amaçlar. Bu basıncın yarattığı etki damar, kas vb.de herhangi bir hasara yol açmaz.Kavitasyonun gücü 1 cm3 de yarattığı hava kabarcığı sayısı ve bu kabarcıkların yaşam süresi ile ortaya çıkan basınçla ölçülür.

Kavitasyon nedir ?

Kavitasyonun Türkçe karşılığı “boşluk” tur. Estetik tedavilerde kullanılan kavitasyon sistemi ise yağ hücrelerini patlatmak suretiyle yok edilmesini amaçlayan bir bölgesel zayıflama tekniğidir.
Kavitasyon yağ hücrelerine nasıl etki eder?

Yağ hücrelerinin arasında interstital sıvı bulunur. Kavitasyon interstital sıvı içerisinde içerisinde mikro boyutta vakum baloncukları yaratır. Bu baloncuklar kavitasyon basıncının etkisiyle şişerler ve büzülerek kapanırlar. Bu büzülerek kapanma esnasında ortaya büyük bir basınç ve ısı etkisi çıkar. Bu etki hücre membranlarında hasara yol açar ve yağ hücrelerinin içerisindeki trigliserid ve yağ asitlerinin interstital sıvı içerisine boşalmasıyla sonuçlanır. Açığa çıkan bu yağlar lenf dolaşımı sayesinde karaciğere taşınırlar ve karaciğerde yakılarak yok edilirler.

Kavitasyonun diğer zayıflama tedavilerinden farkı nedir?

Kavitasyon, Lipolisys olarak tabir edilen ve yağ hücrelerinin ebatlarının küçültülmesini amaçlayan tedavi tekniklerinden farklıdır. Kavitasyondaki amaç tıpkı liposuction ve lipoliz de olduğu gibi yağ hücrelerini yok etmeyi amaçlar.

Nasıl bir çalışma uygulanır?

Kavitasyon seansları maksimum 1 saat süren ve 7-10 gün sıklıkta toplam 4-6 seans arasında uygulanan tedavi protokolüne sahiptir.10 günlük verilen aranın ilk beş gününde “0 yağ diyeti” adı verilen özel bir yağ diyeti uygulanır. Kavitasyon seansı sonrasın da ve iki seans arasında 1-2 kere mutlaka elle yada bir cihazla yapılan lenf drenaj masajı uygulanmalıdır. Kavitasyon seansı sonrası mutlaka 2-3 gün yoğun egzersiz yapılmalıdır. Bu yakılması gereken yağların yakımı için metabolizmayı hızlandırıcı bir kuraldır.

Uygulama sırasında neler hissedilir ?

Kavitasyon uygulaması sırasında kulakta düşük frekanslı ultrasoundun etkisi ile bir çınlama duyulur. Bu çınlama kalıcı bir hasara yol açmaz. Uygulama sırasında acı hissi olmaz, masaj etkisi hissedilir. Uygulama sonrasında bazı hastalarda uygulama bölgesinde kızarıklık görülebilir ancak bu ortalama 15-20 dk. içerisinde kaybolur. Nadiren bazı hastalarda uygulamayı takip eden birkaç gün karın bölgesinde ağrı ya da morarma oluşabilir. Bu da kalıcı bir hasar değildir.

Nasıl sonuçlar beklenebilir ?

Kavitasyon seanslarında diğer zayıflama uygulamalarının aksine çok hızlı sonuçlar gözlenir. Çoğu hastalar yapılan seansın hemen sonunda 1 ila 5 cm arasında kalıcı ölçü farklarını elde eder. Bu ölçü kaybı tedavi sonrasındaki diyet ve egzersizlere uyulduğu takdirde artar. Kilo kaybı seanstan sonra değil takip eden seanslarda ortaya çıkar ve vücut analizi yapıldığında verilen kiloların uygulama yapılan bölgelerdeki yağlardan olduğu görülür.

Kavitasyon güvenli bir metod mudur ?

Ultrasound enerjisinden elde edilen kavitasyon son derece güvenlidir. Ultrasonlar anne karnındaki bebeğin izlenmesi dahil tıpta ortopedi, romotoloji, fizik tedavi gibi birçok alanda uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Kavitasyona uygun hasta tipi nedir?

Kavitasyon uygulamasına uygun hastalar hipertropik yağ yapısına yani yağ hücre sayısı olması gerekenden fazla olan ya da hiperpastik yani yağ hücre ebadı olması gerekenden büyük+hipertrophik yağlanmanın karma olduğu durumlarda uygulanmalıdır. Karaciğer bozukluğu, böbrek yetersizliği, lenfatik dolaşım bozukluğu, metabolizma bozukluğu olanlar, hiperkolesterol ve hipertrigliserid hastaları , obezler, diyabetikler, uygulama alanına yakın metal protez taşıyanlar, kalp pili taşıyanlar ve hamilelere uygulanmamalıdır.

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.