AKUPUNKTUR İLE BEL FITIĞI TEDAVİSİ

Belimizde 5 omur vardır. Omurlar arasında amortisör görevi yapan diskler vardır. Diskler bağ dokusundan oluşmuştur. Diskler, omurlar arasındaki hareket serbestliği ve rahatlığını temin ederler. Daha da önemlisi omurlara (eğilme ve ağır kaldırmalar esnasında) gelen basıncı merkezden kenara doğru eşit miktarda dağıtırlar. Disk, içi jel gibi, peltemsi, yumuşak maddeden (sıvıdan) oluşan, dışı da özel lifli tabakayla çevrilmiş bir yapıya sahiptir. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, oturarak iş yapmak, şişmanlık, spora ısınmadan başlamak, stres içinde yaşamak, yanlış duruş ve oturuşlar bel için zararlıdır. Sürekli yapılan yanlış hareketler, duruş ve oturuş bozuklukları, ağır kaldırma esnasında yanlış eğilme hareketleri diskin dışında ki özel lifli tabakanın yırtılmasına neden olur. Bunun sonucu diskin içinde ki jel gibi, peltemsi yumuşak madde omurların arasına dışarı doğru taşar. Buna bel fıtığı denir.Bel fıtığı nelere sebep olur?Liflerden dışarı taşan bu sıvı hem sıvı özelliğini kaybedip sertleşir, hem de etrafta ki bulunan damar ve sinirlere baskı yapmaya başlar. Bunun sonucu belde ve / veya bacaklarda dayanılmaz ağırılar, hareketlerde kısıtlılık, topallayarak yürümek, bacaklarda uyuşmalar, kuvvet kaybı ve bacakta incelme ortaya çıkar. Eğer fıtıklaşma arkaya doğru olursa (omur iliğe baskı sonucu) hastada idrar tutamama ve cinsel fonksiyon kaybı olabilir. Bel fıtığının tedavisi nasıl yapılır?Biraz önce bahsedilen duruma gelmiş bel fıtığının ameliyat edilmesi gerekmektedir. Fakat fıtıkların %80'i ameliyatlık değildir. Ameliyat gerektirmeyen vakalara, çoğu zaman fizik tedavi ve ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır. AKUPUNKTUR, bel fıtığı tedavisinde akla gelmesi gereken en önemli tedavi yöntemlerinden birisidir.Akupunkturun bel fıtığı tedavisinde etkisi üzün süreli kalıcı ve yüz güldürücüdür. çünkü,AKUPUNKTUR ortaya çıkmış olan yapısal bozukluğu da tedavi eder.
BEL FITIĞI TEDAVİSİNDE AKUPUNKTURUN ETKİ MEKANİZMASI
1. Ağrıyı gidererek
2. Adaleyi gevşeterek
3. ödemi çözerek
4. Psikolojik rahatlık sağlayarak bel fıtığını tedavi eder.


1. Ağrıyı Gidererek: Akupunktur vücutta ki bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir. Akupunktur sırasında batırdığımız iğneleri vücutta ki bulunan Endorfini harekete geçirir. Endorfin vücuda özgü çok güçlü bir ağrı kesicidir. Böylece hasta ağızdan ağrı kesici ilaç almadan ağrısından kurtulur.
2. Adaleyi Gevşeterek: Akupunktur vücutta ki bulunan kas gevşeticileri harekete geçirir. Kulak kepçenin önünde ki bulunan Valiyum noktasını akupunktur iğneyle uyararak Gaba salgılanmakta. Gaba (Gama-amino-butirik-asid) çok güçlü kas gevşeticidir. Böylece hasta ağızdan kas gevşetici ilaç almadan bel fıtığı etrafında ki oluşan kas spazmından kurtulur.
3. Ödemi çözerek: Akupunktur vücutta ki bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirir. Kulakta ki bulunan böbrek üstü bezini akupunktur iğneyle uyararak Kortizon salgılanmakta. Kortizonun ödem çözücü etkisi vardır. Kortizon fıtıklaşma bölgesinde kıkırdak doku ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır ve böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.
4. Psikolojik rahatlık sağlayarak :Akupunktur vücutta ki bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Akupunktur kanda Seratonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiyi rahatlatır ve sedasyon sağlar.

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.