AKUPUNKTUR İLE DEPRESYON TEDAVİSİ

Depresyon günlük yaşantımızda sık rastlanan bir olaydır. Her 20 kişiden birini etkileyen beyindeki kimyasal hayatının bir döneminde bu olayı yaşadığı tahmin edilmektedir. Mutsuzluk, dikkat kaybı veya hayattan zevk alamama gibi durumlarda veya fiziksel semptomlarla baş gösterir. Depresyon cinsiyet, meslek, yaş ve gelir gözetmeksizin herkeste görülebilir. Kişi kontrolü dışında gerçekleşen birçok sebebe baplı olarak mutsuz olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu depresyonun insanların hayatını mahveden önemli bir problem olmadığı ve depresyonun zayıflık olarak algılanmaması gerektiğidir. Depresyon üstesinden gelinebilir ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Depresyon genellikle önemli olaylarla örneğin yakın bir arkadaşın veya akrabanın ölümü ile açığa çıkar.Boşanma ya da ayrılık, iş kaybı veya maddi sıkıntılar ya da yaşlı insanların bir anda yalnız kalmaları da depresyon sebebi olabilir.Kadınlarda depresyon bebek doğumu ile ilgili olabilir (doğum sonrası depresyonu). Bazıları için hissettikleri durumun, görülebilir bir nedeni yoktur. Depresyonu harekete geçiren durum ne olursa olsun hiçbir olay depresyonun hafife alınmasını gerektirmez. Diğer ilaçlarda da olduğu gibi antidepresanların bazı yan etkileri olduğunu göreceksiniz ancak bunlar sonra kendiliğinden ortadan kalkabilir.Eğer tedaviden dolayı normal aktivitelerinizde bir zorlanma hissediyorsanız doktorunuza başvurun veya eğer tedavinizi yarıda kesme gibi düşünceniz varsa bunu da dokrotunuza danışınız.Eski antidepresanlarda sıkça görülen yan etkiler: ağız kruluğu, görme bozukluğu, kabızlık ve kilo almadır.Yeni antidepresanlarda görülen en yaygın yan etkiler: mide bulantısı, baş ağrısı, uykusuzlık ve sersemlik ve kilo almadır.
Biyolojik SebeplerSon 20 yıldır, bilim adamları düşüncelerimizi etkileyen beyindeki kimyasal maddeler üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Bu kimyasallardaki dengenin bozulması kişinin duygu durumunu etkilemektedir.Serotonin bu kimyasal maddelerin bir tanesi sayılmaktadır. Depresif insanlarda serotonin düşük seviyede olduğu gözlenmiştir.
Depresyon Tedavisi
Size uygun tedavi birçok faktöre dayanarak şekillendirilir. Bunlar: hastalığınızın ciddiyeti, görülen semptomlar, hastalığınızın süresi, alınan diğer ilaçlar ve yaşam tarzınız göz önüne alınarak saptanır.Bir türlü geçmeyen üzüntü ve rahatsızlık duygusu.Hobileriniz ya da daha önce yapmaktan hoşlandığınız aktivitelerden aldığınız zevkte ya da ilginizde azalma.Kilo ya da iştahta değişiklik.Uyumakta zorlanma, çok erken kalkma ya da aşırı uyuma gibi uyku bozukluklarıKonsantrasyon yeteneğinde azalma.Yorgunluk ya da enerji kaybıDiğer insanlar tarafından gözlenen yorgunluk ya da hareketlerde yavaşlama.Yaşam hakkında değersizlik, intihar veya ölüm düşünceleri gibi şikayetler depresyonu düşündürür.
İlaç Tedavisi
Daha önceden doktorunuz size bir tedavi önermiş olabilir. Bu muhtemelen depresyon tedavisinde kullanılan bir antidepresan olacaktır. Burada şunu aklınızda bulundurun ki; Depresyon ilaçları bağımlılık yapma potansiyelleri düşüktür, ancak birtakım yan etkiler söz konusu olabilir.
Akupunktur ile Tedavi
Tedaviye başladıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ancak kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra tedaviye devam etmeniz çok önemlidir. Tedavi seanslar şeklindedir ve ortalama 10-15 seans devam etmesi gerektiğini tavsiye ederiz. Bu süre depresyonun geri dönme riskini azaltmaktadır. Depresyon tedavisi görürken, daha iyi olacağınızı akılınızdan çıkarmayınız.Ayrıca en önemlisi Akupunktur tedavisi esnasında yan etkiler gözlenmez.Depresyon ve uykusuzluk tedavisinde kullanılan triptofan takviyesinin altında yatan teori, beyindeki serotonin ve melatonin düzeylerini yükselteceğidir. Akupunktur ile yapılan tedavi şekli dopamin ve serotonin ve adrenalin seviyesini düzenliyor. Dopamin seviyesini arttırıyor ve dolayısıyla triptofan maddesinin yapması beklenen etkiyi vücut mekanizması kendiliğinden üretiyor.Kulak akupunkturu GABA sentezini arttırıyor, dolayısıyla nöropatik ağrı ya da huzursuz bacak sendromu gibi problemler de çözüme kavuşmuş oluyor.

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.