AKUPUNKTUR İLE ALERJİ TEDAVİSİ
Alerji,vücuda giren ya da temas eden bir maddeye karşı vücudun kendine zarar verecek derecede reaksiyon göstermesidir.Bu reaksiyonlar normal düzeyinde olursa vücudu korumak içindir.Ancak alerjik kişilerde reaksiyonlar zararlı olacak derecede fazladır. Alerjiye neden olan çoğu şey aslında zararlı değildir ve alerjisi olmayan insanlar üzerinde etki göstermez. Alerjik bünyeler genellikle birden fazla maddeye karşı hassastırlar. Alerjinin genetik bir yatkınlığı vardır ve her yaşta başlayabilir. Alerjenin vücuda girmesinden 2-3 dakika sonra histamin adı verilen madde salgılanır.15 dakika içerisinde maksimum seviyeye ulaşır. İmmün (bağışıklık) sistem,yabancı maddelerle karşılaştığında onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir.Ardından yabancı maddelere (antijenlere) karşı antikor üreterek yanıtını hazırlar.Organizmada ne zaman aynı antijen görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar.Bu nedenle örneğin,saman nezlesi olan kişi her yıl polenlerle karşılaşınca immün sistemdeki bu özellik sebebiyle hemen reaksiyon gösterir. Alerji yapabilecek bilinen ya da bilinmeyen çok sayıda faktör vardır.En sık görülenler arasında toz,polenler,küf mantarları,bazı yiyecekler(süt, yumurta,çilek vs.),kimyasal maddeler,ev hayvanları sayılabilir. Alerji, burun akmasına,aksırmaya,kaşıntıya,vücutta değişik tepkilere,şişmelere ve astıma neden olabilir.Unutulmamalıdır ki alerji, kliniği çok zararsız olan bir hapşırma ve kaşıntıya neden olduğu gibi,anafilaksi adı verilen kısa sürede hastanın ölümüne sebep olabilecek bir tabloya da sebep olabilmektedir.
ALERJİK RİNİT
Alerjik reaksiyonlardan en fazla etkilenen organ burundur. Burun içini döşeyen mukozanın her türlü iltihabına rinit denir.Eğer bu iltihaplara alerjik faktörler sebep olmuşsa buna Alerjik Rinit denir. Alerjik Rinitli hastaların muayenesinde burun akıntısı direkt olarak görülebilir. Ayrıca burun içinde soluk renk,saydam salgı artışı,ödem(şiş),eğer varsa et büyümesi görülür.Ağız içinden bakıldığında geniz akıntısı ve faranjit görülebilir.
Akupunktur İle Alerji Tedavisi:Alerjide akupunktur tedavisinin temel amaç,alerjen maddeye (toz,polen,akar,gıda maddesi,hayvan tüyü,vs..) vücudun verdiği aşırı reaksiyonu düzenlemektir.Tıp dilinde buna modülasyon denir.Amaç,vücudun ne aşırı cevap üretmesi ne de cevapsız kalmasıdır.Yani vücudun normal olarak cevap üretmesidir. Kliniğimize gelen hasta tedaviye başlamadan önce,klasik genel muayeneden geçirilir.Daha önce gittiği alerji-göğüs uzmanı hekimlerin vermiş olduğu tetkik ve tahliller incelenir.Buna ek olarak da geleneksel Çin Tıbbı açısından organ ve sistemlerin enerji düzeylerine bakılır.Bunun için nabız teşhisi,dil teşhisi,vücut ve kulak akupunktur noktaları teşhisi muayeneye eklenir.Hastanın kullandığı ilaçları da öğrendikten sonra yapılacak akupunktur uygulamasının tarzı belirlenir. Örneğin kulak akupunkturunda ilaç etkili akupunktur noktaları mevcuttur.Kulak akupunkturunda birkaç nokta söylemek gerekirse ASTH (böbrek üstü bezini kortizon salgılaması için uyaran,beyinden üretilen hormon) böbrek üstü bezi noktası,antihistaminik (histaminin karşıtı olan) nokta gibi. Bu noktalar kulakta dedektörle taranır,o noktaya tedavi gerekip gerekmediği,gerekiyorsa ne tür iğne (gümüş ya da altın) kullanılacağı belirlenir. Bu noktaları tamamlayan vücut noktaları da eklenerek uygulama yapılır. Ortalama 3 seansta şikayetlerde azalma başlar,8 ila 15 seans sonrasında tedavi sonlandırılır.Tedavinin süresi yapılan muayene neticesinde belirlenir. Gerekli görülen durumlarda ; magnetik alan tedavisi,fitoterapi,solunum egzersizleri,hareket tedavisi,masaj tedavisi,vücut ve zihin için kişiye özel arındırma programları gibi yardımcı unsurlar da akupunktur tedavisine eklenir.

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.