PİGMENTASYON-LEKE

Lazer ile Leke Giderme
En sık rastlanan kozmetik sorunlardan biri de cilt lekeleridir. Cilt lekesi değişik nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Sonzamanlarda cilt lekesi giderme uygulamalarında lazerler sıklıkla ullanılmaya başlamıştır. Öncelikle doktorumuz cildinizi inceleyerek değerlendirecek ve sizi detaylı şekilde bilgilendirecektir. Eğer cilt lekeleriniz lazer işlemine uygunsa işlemler hakkında bilgi verilir. Uygulama öncesinde isterseniz bölgenin fotoğrafı çekilerek değişiklikler objektif olarak değerlendirilebilir. Genellikle işlemden sonraki ilk 2 hafta lekenin rengi koyulaşarak hafif kabuklanır.10-15 gün içersinde kabuklar dökülür ve alttan lekesi azalmış bir cilt çıkar. Problemin yoğunluğuna göre ortalama 3-4 seans uygulama yapmak gerekebilir. Lazer uygulaması ile lekenin durumuna göre yüz başta olmak üzere el üstündeki güneş lekeleri, dekolte, göğüs ve sırtta yerleşen lekeler azaltılabilmektedir.
Cilt Lekelerinin Nedenleri şunlardır;
  • Güneş
  • Hormonal değişiklik ve gebelik
  • Bazı hastalıklar
  • Genetik yatkınlık
  • Enfeksiyon hastalıkları (mantar vb.)
  • Yanlış kozmetik kullanımı
  • Ağızdan alınan bazı ilaçlar
SIK SORULAN SORULAR
Cilt lekeleri neden oluşur?
En sık sebep güneş ışınlarıdır. Bu ışınların şimdilerde daha tehlikeli hale geldiği tüm bilim adamlarınca kabul edilmektedir. Güneş ışınlarından korunma leke oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Cilt kendince korunmaya çalışırken bu lekeler oluşmaktadır.

Cilt lekeleri nasıl oluşur?

Yukarda saydığımız dış ya da iç etkenler ciltteki hücreleri uyararak bu hücrelerde melanin ismindeki siyah boya maddesinin toplanmasına neden olur. Aslında bu bir savunma mekanizmasıdır. Etkene karşı deri kendini korumaya çalışmaktadır. Etken ortadan kalktığı halde bu madde o bölgede kalabilir. Bu oluşum ciltte leke olarak gözlenir.

Lazer lekeleri nasıl iyileştirir?

Lazer lekelerde bulunan melanin ismindeki boya maddesine tutunur. Bu sırada oluşan yüksek enerji bu hücrelerin ölümüne neden olur. Ölü hücreler ve içlerindeki bu boya maddesi ciltten savunma hücreleri ile ya da cilt kendiliğinden soyularak uzaklaştırılır. Genellikle yererli sonuç için 3–4 seans gerekli olabilir.

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.