LAZER EPİLASYON TEDAVİSİ


Tüm dünyada istenmeyen tüylerin giderilmesi için harcanan çaba sürekli olarak artmaktadır. Milyonlarca kişi depilatör, epilasyon aleti, ağda veya traş aleti gibi yöntemler kullanmaktadır. Uzmanlara göre istenmeyen tüylerin en yaygın nedenleri arasında kalıtsal nedenler, ergenlik, hamilelik, menapoz ve yanlış tüy giderme yöntemleri sayılabilir. Bu durum kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemi lazer epilasyondur.

LAZER EPİLASYON NEDİR ?

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemidir. Lazer epilasyon; kişiye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi vererek kılların yok edilmesi yöntemidir. Kıldaki melanin pigmentine duyarlı olan bu ışın cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşerek kılların zayıflamasına ve yok olmasına neden olur.

ALEXANDRITE LAZER (Candela Gentlase Pro-Cynosure Apogee 5500)
Açık renk cilt, siyah tüylerde etkilidir.Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen sistemdir. Genelde Türk insanı açık tenli, siyah kıl yapısına sahiptir.Alexandrite lazer kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını sağlar. Dinamik soğutma sistemi sayesinde acı hissi yok denecek kadar azdır. Long pulse tipleri tip IV cilde kadar rahatlıkla kullanılmaktadır. Cihazın ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz. Merkezimizde FDA ve CE onaylı Long Pulse Alexandrite Lazer sistemleri kullanılmaktadır.

Nd:YAG LAZER (Cynosure Elit Plus)
Her cilt rengine güvenle uygulanır, ince kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz.


DİOD LAZER (Palomar Vectus Diod)


Her cilt tipinde kullanılabilir. İnce ve kalın kıllarda da etkilidir.810 nm. dalga boyundadır. Geniş yüzeyli başlık sayesinde çok hızlı bir şekilde vücut tarama yapabilir.

 

MERKEZİMİZDEKİ LAZER UYGULAMALARI FDA ve CE ONAYLI
ALEXANDRİTE - VECTUS DİOD VE Nd-YAG
CİHAZLARI İLE UYGULANMAKTADIR

 


IPL
Lazer sistemi değil, geniş dalga boyunda ışık enerjisi sistemidir. IPL(Intense Pulse Light) sistem olarak da adlandırılır. Modern ağda yöntemi olarak kullanılabilir, kalıcı çözüm değildir.

LAZER EPİLASYON NASIL ETKİ EDER ?
İstenmeyen tüyleri lazer epilasyon ile yok edilmesi yönteminde temel kural: Kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışının etkileşimidir. Melanin lazer ışınını emer, emilen bu ışın ısıya dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Yapılan bu uygulama kıl kökündeki pigmentlere etki ettiği için cilde zarar vermez. Kalıcı lazer epilasyon uygulaması için, lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri deri yüzeyinin 2-5 mm. altındadır. Kullanılan lazer ışınının dalga boyunun bu mesafelerde etkili olması gerekir. Uygulamalarda tek lazer epilasyon sistemi tercih edilmemelidir. Kıl köklerinin derinliği farklı olduğu için farklı dalga boyuna sahip lazer sistemleri birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılmalı aksi takdirde lazer epilasyondan arzu edilen etki alınamayabilir.

LAZER EPİLASYON GÜVENLİ MİDİR ?

Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili lazer epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır. Cilde verilecek enerji çok önemlidir. Kişiye ve bölgeye özel en etkili dozların belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde olması gerekenden düşük dozlarla uygulama yapıldığında seanslar uzar, çok yüksek dozlarla lazer epilasyon uygulanması durumunda da ciltte yanık ve leke oluşabilir. Merkezimizde kişinin cilt tipi belirlenerek ve kişinin ten rengine, kıl durumuna en uygun doz ile etkin ve güvenilir lazer epilasyon uygulaması yapılmaktadır. · Lazer epilasyon uygulaması yapılmayacak kişiler;· Son altı ay içinde roaccutane kullananlar,· Epilepsi hastaları,· Şüpheli pigmente lezyonu olan kişiler,· Lupus hastalığı olanlar,· Hamilelik riski taşıyan kişiler,

LAZER EPİLASYONUN DİĞER YÖNTEMLERE GÖRE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR ?

Ağda, epilatör, cımbız gibi kıl giderme yöntemleri kalıcı sonuçlar vermez,geçici çözümlerdir, kıl batıklarına, cilt hassasiyetine, cilt lekelenmelerine, kıl sayısında artışa neden olabilirler, oysa lazer epilasyon doğru uygulandığında etkili sonuçlar vermekte ve kişilerın kalıcı olarak kıllardan kurtulmasını sağlamaktadır.
Uygulama öncesi:Foliküldeki kıl kökü kılın oluşumunu tamamlamıştır ve kıllar kökle sıkı irtibat halindedir. Epilasyon için en uygun zamandır. Kıllar %15-%20 oranında kalıcı olarak etkileneceklerdir.
Uygulama anı:Uygulama anında verilen lazer ışını kıla rengini veren melanine duyarlı olduğu için enerji kıldaki melanin yardımıyla kıl köküne taşınır ve burada ısıya dönüşerek kıl kökü hasara uğratılır.
Uygulama sonrası:Cilt yüzeyinde kıl kalmaz. Kökle irtibatı kesilen kıl 3 ila 10 gün içerisinde deri yüzeyine çıkar ve dökülür.Kıllar kalıcı olarak etkilenmiş olur.

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİR?

Lazer epilasyon cilt yapısı ve kıl durumu uygun olan tüm bölgelere göz çukuru hariç güvenle uygulanabilmektedir. Bayanlarda bacak, kol, koltuk altı, genital bölge, bikini, göbek, bel, gögüs ucu, el üstü, ayak üstü, çene, dudak üstü, boyun uygulama yapılan bölgelerdir. Erkelerde sırt, omuz, göğüs, kol, bacak, koltuk altı, sakal üstü, boyun, ense, kulak, kaş ortası, kaş üstü, el üstü, ayak üstü uygulama yapılan bölgelerdir. Göz çukuru hariç (ince ve hassas cilt yapısına sahiptir) tüm yüz bölgesinde güvenle uygulanabilmektedir. Uygulamalar sırasında mutlaka koruyucu gözlük takılmalı gözlerin lazer ışınından etkilenmediğinden emin olunmalıdır.

LAZER EPİLASYON NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKLİDİR?

Lazer epilasyon kılın aktif büyüme ve gelişme döneminde etkilidir. Dinlenme döneminde olan kıllar uygulamadan etkilenmeyecektir. Kılların %30-70 i dinlenme dönemindedir. Kişinin hormonal yapısı, genetik yapısı, kıl rengi ve kalınlığı, cilt rengi de sonucu ve süreci etkileyen faktörlerdir.Bundan dolayı vücut bölgelerine göre değişen seanslar halinde uygulama yapılır. Her seansta %15-30 arasında etki sağlanır. Seans aralıkları da vücut bölgelerinde 2 ayda bir 5-10 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6-12 seans olmak üzere değişir.

LAZER EPİLASYON KONTROL SEANSI NEDİR?

Lazer epilasyon uygulamasında her lazer atışı belli bir alanı tarar. Uygulama yapılan geniş vücut bölgelerinde tek tük atlanan tüyler olabilmektedir. Seanstan 15 ila 20 gün sonrasında dökülmeler tamamlandıktan sonra kalan tek tük tüylere ücretsiz kontrol seansı uygulanır.Kontrol seansının zamanının geçmesinden sonra yapılacak olan uygulamalar kıl evresini etkilediği için tedavinin sürecini bozar.

LAZER EPİLASYON SEANSLARI KAÇ DAKİKA SÜRMEKTEDİR?
Bayan ve Erkek Lazer Epilasyon uygulamalarında seans süresi farklılık gösterir.Bay ve bayanlar için lazer epilasyon seans süreleri şu şekildedir. Seans Süreleri (Bayan):Kol 30dk.Tüm Bacak 60-75dk.Yarım Bacak 30dk.Genital 15dk.Koltukaltı 5dk.Göğüs ucu 5dk.Tüm vücut 1,5 saatTüm yüz 10dk.Dudak üstü 2dk.Çene 5dk.Seans Süreleri (Erkek):Sırt 30dk.Göğüs 30dk.Bacak 60dk.Tüm kol 30dk.Tüm vücut 2 saatEnse 5dkBoyun 5dk.Sakal üstü 5dk.Kulak 5dk.El üstü 5dk.

LAZER EPİLASYON UYGULAMASINDA ACI HİSSEDİLİR Mİ?

Dinamik soğutma sistemi olan cihazlarla yapılan uygulamalarda acı yok denecek kadar azdır. Genellikle hafif bir batma hissi duyulabilir. Bu his lastik çarpması hissi gibidir. Genellikle lokal anestezik kremlere gerek yoktur. Fakat ağrı eşiği düşük kişilerde nadiren de olsa gerekebilmektedir. Kullanım şekliyle ilgili bilgiler doktorumuz tarafından kişilere verilecektir.

LAZER EPİLASYON UYGULAMASINDAN SONRA LEKE VEYA İZ KALIR MI?

Merkezimizde tüm cilt renklerinde etkili ve güvenli Lazer Epilasyon Sistemleri kullanılır.Merkezimizde lazer epilasyon uygulamasından önce cilt rengi saptanan kişilere etkin ve güvenli doz seçimi yapıldığından herhangi bir leke ya da yanık riski yoktur. Fakat uygulama sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklıklar oluşabilir. Bu geçici bir durumdur. Soğutma sistemi olmayan lazerlerde ciltte yanık, leke ve iz kalma riski her zaman mevcuttur. Dinamik soğutma sistemi cildin ısınmasına fırsat vermediği için yanık riskini ortadan kaldırmaktadır. Lazer epilasyon uygulamalarımızda dinamik soğutma sistemi kullanmaktayız.

yükleniyor..
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarar nedeniyle Dr. Gülçin Turan & Dr. Tolga Turan Muayenehanesi sorumlu tutulmaz.Bu web sayfasını ziyaret eden kişi bu kuralları kabul etmiş sayılır.Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi ve bahsi gecen herhangi uygulama tarafımızdan yapıldığı anlamına gelmez sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bunla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.